Sport i odchudzanie | prawo-sportowe.eu

Zacznij dbać o swoje zdrowie już dziś z doktorem Kacprem Cieślakiem! Wieloletnie doświadczenie i ciągle aktualizowana wiedza, którą pragnie podzielić się z czytelnikami. Cukrzyca, choroby psychiczne oraz choroby skóry – rady, leczenie, zapobieganie

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa


Depresja poporodowa to uczucie smutku lub rozpaczy, które pojawia się krótko po porodzie. Objawy wahają się od łagodnych do trudnych do zniesienia, lecz na ogół nie trwają długo. Depresję poporodową prawdopodobnie wywołuje wiele czynników. Dużą rolę odgrywają nagłe zmiany hormonalne dokonujące się w momencie porodu, a także uświadomienie sobie przez matkę ciężaru odpowiedzialności za maleńką, bezbronną istotę, która wymaga nieustannej opieki przez całą dobę. Kolejny czynnik to zmęczenie.

Poród często bywa bolesny i wyczerpując, a noworodek domaga się karmienia nawet co 2 godziny. W rezultacie większość młodych matek odczuwa brak dostatecznego wypoczynku do czasu, kiedy nabędą rutyny w opiece nad dzieckiem, co trwa od 6 tygodni do 2 miesięcy po porodzie. Prawdopodobieństwo wystąpienia cięższej depresji poporodowej zwiększają przebyta w przeszłości depresja lub inne problemy psychologiczne. Inne czynniki współdziałające to konieczność powrotu do pracy, zanim kobieta poczuje się przygotowana fizycznie i emocjonalnie do pozostawienia dziecka, oraz brak wsparcia ze strony partnera, rodziny lub przyjaciół.

W niektórych przypadkach depresja poporodowa osłabia więź między matką a dzieckiem, co pociąga za sobą poważne konsekwencje dla obojga. Niekiedy głęboka i długo trwająca depresja wiąże się z uczuciem agresji w stosunku do dziecka, utratą zainteresowania własnym wyglądem i domem, brakiem apetytu lub nadmiernym łaknieniem, unikaniem towarzystwa, a nawet skłonnością do samobójstwa. Badania diagnostyczne Większość kobiet sama potrafi rozpoznać depresję i przedstawić lekarzowi jej objawy, jeśli trwają one lalka dni. Lekarz powinien przeprowadzić dokładne badanie fizyczne oraz badania krwi i moczu, aby upewnić się, że u podłoża depresji nie leżą inne schorzenia.

Leczenie depresji poporodowej

W ciężkich i dłużej trwających przypadkach lekarz może przepisać leki antydepresyjne, które należy stosować przez kilka tygodni. Może też zlecić hormony, by przyspieszyć powrót równowagi hormonalnej organizmu. Jeśli kobieta karmi piersią, trzeba brać pod uwagę wpływ wszystkich stosowanych przez nią leków na dziecko, gdyż ich śladowe ilości przenikają do pokarmu. Jeśli depresja wydaje się głęboka lub wikłają ją inne zaburzenia emocjonalne, wskazana jest niekiedy pomoc psychologa. Szczególnie dotyczy to kobiet, które już wcześniej doświadczyły zaburzeń psychicznych. Hospitalizację stosuje się wyjątkowo rzadko, choć bywa ona potrzebna w nagłych sytuacjach, zwłaszcza gdy kobieta ma skłonności samobójcze.

Rate this post