Sport i odchudzanie | prawo-sportowe.eu

Zacznij dbać o swoje zdrowie już dziś z doktorem Kacprem Cieślakiem! Wieloletnie doświadczenie i ciągle aktualizowana wiedza, którą pragnie podzielić się z czytelnikami. Cukrzyca, choroby psychiczne oraz choroby skóry – rady, leczenie, zapobieganie

Hirsutyzm

Hirsutyzm


Nadmierne owłosienie – konstytucjonalne lub typu męskiego

Hirsutyzm to medyczna nazwa nadmiernego owłosienia, zwłaszcza u kobiet. Gdy u kobiety, podobnie jak u mężczyzny, włosy rosną na twarzy, tułowiu i kończynach, mówimy o męskim typie hirsutyzmu. Choć człowiek wydaje się być pozbawiony owłosienia skóry, w rzeczywistości posiada tyle samo torebek włosowych co małpy, z większości z nich wyrasta jednak jedynie cieniutki i niezabarwiony meszek. W okresie pokwitania niektóre z tych niemal niewidocznych włosków pod wpływem testosteronu, męskiego hormonu płciowego stymulującego ich wzrost, zmieniają się w bardziej szorstkie, zabarwione owłosienie.

Mężczyźni produkują więcej testosteronu niż kobiety, toteż w warunkach normalnych mają bardziej widoczne owłosienie na twarzy i ciele. Nadmierne owłosienie nie zawsze stanowi problem medyczny. Czasem zależy ono od cech konstytucjonalnych, czasem wiąże się z wiekiem, czasem z dziedzictwem rasowym czy etnicznym. Na ogół po menopauzie na twarzach kobiet pojawia się większa liczba włosków pl.wikipedia.org. I jest to zjawisko normalne. Jednakże nagłe pojawienie się nadmiernego owłosienia u młodej kobiety może wskazywać na brak równowagi hormonów płciowych, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne objawy wirylizacji, takie jak obniżenie się głosu i wzrost masy mięśniowej. Przyczyną hirsutyzmu typu męskiego może być porfiria – schorzenie dziedziczne charakteryzujące się nad-wrażliwością na światło, guzy jajników lub guzy nadnerczy. Jeśli nie udaje się znaleźć przyczyny hirsutyzmu, to mówimy o tzw. hirsutyzmie idiopatycznym.

Rate this post