Sport i odchudzanie | prawo-sportowe.eu

Zacznij dbać o swoje zdrowie już dziś z doktorem Kacprem Cieślakiem! Wieloletnie doświadczenie i ciągle aktualizowana wiedza, którą pragnie podzielić się z czytelnikami. Cukrzyca, choroby psychiczne oraz choroby skóry – rady, leczenie, zapobieganie

Prawidłowa kontrola glikemii

Prawidłowa kontrola glikemii


HbA1c jest dobrym wskaźnikiem średniego poziomu glukozy we krwi w ciągu ostatnich 4 do 6 tygodni. Niski poziom HbA1c dowodzi, że glikemia jest stale, prawidłowo kontrolowana co zabezpiecza przed rozwojem późnych powikłań cukrzycowych.

Obecnie młodzi ludzie chorujący na cukrzycę mają duże szanse na długie i satysfakcjonujące życie bez poważnych powikłań cukrzycowych, tak długo jak aktywnie biorą udział w leczeniu własnej choroby. Regularną oceną fizycznego i psychicznego stanu zdrowia dzieci i młodzieży, włączając w to częste pomiary poziomu glukozy w surowicy krwi oraz HbA1c, kontrolując ich wzrost i rozwój można zapewnić im normalne dzieciństwo i edukację.

HbA1c

HbA1c jest badaniem krwi, które wykazuje jaki był średni poziom glukozy w surowicy krwi w czasie ostatnich czterech do sześciu tygodni. Niski poziom HbA1c wykazuje, że glikemia jest prawidłowo kontrolowana. Dobra kontrola glikemii zabezpiecza z kolei przed rozwojem późnych powikłań cukrzycowych ze strony wzroku, nerek oraz naczyń i nerwów obwodowych. Badanie poziomu HbA1c należy przeprowadzać przynajmniej cztery razy w roku. Pożądanym rezultatem jest wartość poniżej 7 pl.wikipedia.org.5% bez epizodów hipoglikemii. Bardzo często jednak wartości te muszą być ustalane indywidualnie dla każdego dziecka, zwłaszcza dla dzieci bardzo małych lub młodzieży przechodzącej okres pokwitania. 

Pomiary poziomu glukozy we krwi

Badanie poziomu glukozy w surowicy krwi powinno się przeprowadzać od dwóch do czterech razy dziennie. Jedno badanie powinno być przeprowadzone zawsze przed snem, aby uniknąć spadku stężenia glukozy we krwi w nocy. Badanie to powinno być wykonywane częściej w sytuacjach nietypowych takich jak choroba, udział w przyjęciach lub wydarzeniach sportowych. Bardzo ważne jest, aby zapisywać odczyty poziomu glukozy we krwi, ponieważ daje to dobry obraz kontroli glikemii oraz podstawę do zmiany dawek insuliny.

Poziom glukozy w surowicy krwi powinien być utrzymywany na poziomie ustalonym przez lekarza! Odstępstw od tej reguły należy dokonywać z pomocą i po konsultacji z zespołem leczącym cukrzycę bardzo.

Insulina

Większość ludzi chorujących na cukrzycę wstrzykuje insulinę dwa do czterech razy dziennie. Aby osiągnąć najlepsze wyniki jest bardzo ważne, aby ustalić indywidualny plan leczenia najbardziej odpowiadający choremu. Wszyscy ludzie z cukrzycą powinni nauczyć się jak dostosowywać dawki insuliny do aktualnych stężeń glukozy w surowicy krwi. Powinni poza tym wiedzieć jak dostosować dawkę insuliny w zależności od specjalnych sytuacji, takich jak np.: przyjęcia urodzinowe, jedzenie w „fastfoodach”, picie alkoholu oraz uprawianie sportu.

Edukacja oraz wizyty kontrolne w klinikach diabetologicznych

Edukacja oraz wizyty kontrolne w klinikach diabetologicznych są podstawą utrzymania prawidłowej kontroli glikemii. Jest bardzo ważne, aby osoby chorujące na cukrzycę robiły wszystko co w ich mocy, aby utrzymać kontrolę glikemii na dobrym poziomie. Konieczna jest pomoc ze strony ludzi, którzy otaczają chore dziecko.

Uzupełnieniem właściwej opieki diabetologicznej w domu jest udział osoby chorej w planie leczniczym na szereg różnych sposobów:

  • Nie pomijanie żadnej umówionej wizyty w poradni cukrzycowej.
  • Nie ukrywanie niczego przed zespołem leczącym cukrzycę.
  • Zadawanie pytań oraz poszukiwanie porady, kiedy jest to konieczne.
  • Pełne wykorzystywanie materiałów edukacyjnych takich jak kursy, książki oraz broszury.

W czasie wizyt kontrolnych w poradniach diabetologicznych będzie oceniony aktualny poziom HbA1c, wzrost, waga oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. U dzieci w wieku dziewięciu a następnie dwunastu lat są przeprowadzane badania wzroku, nerek (badanie moczu w kierunku mikroalbuminurii) oraz test wrażliwości palców i stop na wibracje. Po dwunastym roku życia badania te powinny być przeprowadzane co roku w celu wczesnego wykrycia objawów późnych powikłań cukrzycowych.

Rate this post